KEFKEN

Kefken, Kocaeli ilinin Kandıra ilçesine bağlı bir köyüdür.

Kefken, Kocaeli ili Kandıra ilçesine bağlı yazları turistik bir bölge olan Karadeniz sahil kasabası. İzmit merkeze 55, Kandıra'ya 10 km, Karaağaç'a 7 km uzaklıktadır. Doğusunda Cebeci, batısında Kerpe köyleri bulunur. Ayrıca Karadeniz'in ender adalarından biri Kefken Adası da sınırları içindedir.

İklim olarak, sonbahar ve kışın karadeniz iklimi görülür, ilkbahar ve yazları da marmara ve akdeniz iklimleri görülmektedir

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bununla beraber balıkçılık ve inşaat alanında büyük gelişmeler gözlenmektedir. Fındık yetişir. Ayrıca küçük ölçekte ticaret de yapılmaktadır.

Kefken'e İstanbul - Ankara arasındaki Tem otoyolunda Kandıra gişelerinden çıkarak 40 km. sonra Kandıra'ya, oradan da Kefken tabelalarını takip ederek 20 km. sonra Kefken'e ulaşabilirsiniz. Ayrıca Adapazarı - Kaynarca yolu üzerinden 55 km. sonra da Kefken'e ulaşabilirsiniz. Yine İstanbul - Şile - Ağva güzergahından denizle yeşilin birleştiği enfes manzara eşliğinde Kandıra'dan geçerek Kefken'e ulaşibilirsiniz. Bu yol çok virajlı ve çok sakindir.

Kefken ve civarı yeryüzü şekilleri açısından, denizin ortalama birkaç metre yüksekliğinde ufak tepeliklerden oluşur

Yörenin en yüksek noktası, 400 metre yüksekliği ile Kefken - Kandıra arasındaki Baba Tepesidir. Kefken'in tek akarsuyu, Kurtyeri Köyünden başlayıp Kumcağız sahilinde denize dökülen 7,5 km.lik Kumcağız Deresidir.Ayrıca Çamkonak yakınlarında Gizli Göl veya halk arasındaki adıyla Kamış Gölü yer almaktadır.

Ormanlarda meşe, gürgen, kızılcık, kestane, ıhlamur gibi tabi ağaçlar vardır. Bunun yanı sıra Orman Bakanlığının çalışmaları sonucunda değişik yerlerde çam ormanları da vardır.

Kandıra İlçesinin Karadeniz kıyı yerleşimleri içindeki en gelişmiş yöresi Kefken'dir. Kışın 1,500 olan nüfus yaz aylarında 20,000 civarındadır. Kefken çevre yerleşim birimlerine göre sosyal yönden en geniş imkanlara sahiptir.

Kefken, Kumcağız Beldemize 1 km uzaklıkta olup her daim taze balık bulabileceğiniz bir liman köyüdür. Kumcağız'dan farkı biraz kasaba havasındadır. Kumcağız'daki gibi burada pek sakinlik yoktur. Hatta Kumcağız'dan sonra buraya alış-verişe gittiğinizde özellikle hafta sonları kalabalıktan ötürü biran evvel eve dönmek isteyebilirsiniz.

Genellikle Kumcağız ve civar köyler buraya alış-veriş yapmak için uğrarlar. Küçük bir şehir gibi içerisinde çeşitli lokantalar, çeşitli marketler (Şok, Diasa, Bim ve diğer marketler), kasap, eczane, sağlık ocağı, balık alabileceğiniz dükkanlar ve hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanları bulabilirsiniz.