KEFKEN ADASI

Kefken Adası, Cebeci sahiline, tekne ile 5 dakika uzaklıkta. Cebeci sahiliyle karşı karşıya bulunmakta. Karadeniz'de, tarihi özelliği olan ve insanların yaşadıkları tek ada. Burada inşaata izin yoktur. Sadece günübirlik adayı ziyarete izin veriliyordu. Şimdilerde buna da izin verilmiyor. Sadece adanın etrafından tekneyle dolanarak adayı yakından görebilirsiniz. Aynı zamanda burada deniz feneri de göreceksiniz. Bu fener gemilere yön vermek adına kullanılır. Özellikle kışın Karadeniz'in azgın dalgalarından kurtulmak adına gemiler buraya sığınır.

Adada Cenevizliler' den kalma kale surları ve yaklaşık 30-40 civarında su kuyusu bulunmaktadır. Bu kuyuların Cenevizliler tarafından yağmur sularını biriktirmek için su sarnıcı amacıyla yapılmış olduğu tahmin edilmektedir.

Adada rakı yapımında kullanılan anason ve ada sakinleri tarafından yabani kavun olarak isimlendirilen bir bitki de kendi kendine yetişmektedir.

Aynı zamanda bu ada Kurtuluş savaşında da karargah olarak kullanıldığı için kurtuluş savaşında adı geçmektedir.

Adada balıkçılık hayli gelişmiştir. Aynı zamanda ada ve çevresi sualtı avcılarının rağbet ettiği bir yerdir. Adada Somon Balığı çiftliklerinin kurulması ile sualtı avcılığına rağbet azalmaktadır.