BAĞIRGANLI

Kumcağız'da yeni bir gün ve bugün nereyi gezsek görsek diyorsanız rotanız Bağırganlı olsun. Ağva-Kandıra yolu üzerinden Sofalı ayrımı ile 13 km sonra ulaşılan Bağırganlı’ya mutlaka gitmeli ve gezmelisiniz. Oraya giderken de emin olun orman içinden gideceğiniz için hoşça vakit geçireceksiniz.

Burası Kefken, Kerpe yada Kumcağız gibi popüler bir yer değil. Belki biraz daha içerilerde olması belki de imara açık olmaması mıdır nedir pek bilinen tercih edilen bir yer olamamış. Oysaki gidip görülünce şaşırılacak güzellikte. 

Koy şeklinde bir kumsala sahip. Koy çanağı andırıyor. Evler kumsalı ve denizi tepeden görüyor. O yüzden hemen hemen tüm evler denize hakim. Evler yapı olarak çok düzensiz. Zamanında buradaki insanların tarlalarına yaptıkları evler yolların düzensizliğine yol açmış. Arabanızla evlerin arasında dolşırken birden yol bitiveriyor. Kocaeli Belediyesi şuan imara izin vermiyor o yüzden hiçbir yeni yapıya şuan için izin yok.  Kıyı boyunca yürüyüp denize girebilirsiniz.

Bağırganlı köyü sakinleri balıkçılıkla uğraşıyor. Tarımda ise fındık var.

Köyün sahil şeridinde kahveler bulunuyor. Fakat iyi bir restaurant arıyorsanız pek mümkün değil. Ancak atıştırmalık birşeyler bulabileceğiniz birkaç büfe var.